Innan ni anlitar ett företag för att hålla utbildning så vill ni ju säkerställa att utbildningen är bra och att den verkligen ger det resultat som utlovats.
På TimeFinder vill vi självklart att det ska kännas jättebra direkt efter utbildningen men även under lång tid framöver. Därför har vi bett några av våra kunder att uttala sig om TimeFinder utbildningar, ofta flera månader efter genomförd utbildning.
"Kursen gällande personlig effektivitet var mycket bra eftersom den både gav kunskap om hur hjärnan fungerar när man försöker göra flera saker samtidigt, och konkreta tips på vad man kan göra för att underlätta sitt arbete. Att innan kursen var slut behöva ta ställning till exakt vad man själv tänker göra för att förbättra sin struktur var ett bra sätt att komma igång direkt så att kunskapen inte stannar på det teoretiska planet."
Sofia Malander, Chefsjurist, Ledningsstaben Landstinget i Östergötland
”Vi på Conductive har anlitat Maria som talare på flera av våra konferenser. Hon har varit mycket uppskattad av våra konferensdeltagare och alltid ansträngt sig för att anpassa föreläsningen efter deltagarnas specifika önskemål och behov. Vi på Conductive kan varmt rekommendera henne som föreläsare!”
Linda Lagerdahl, projektledare, Conductive
"Maria gav en rejäl tankeställare angående hur mycket tid som försvinner i multi tasking och när koncentrationen tappas. Hon är informativ, praktiskt och ger konkreta verktyg som inspirerar en att styra sin egen tid som hjälper för att bli mer effektiv och energi smart med sin tid. Tack!"
"Under hösten 2010 så gick Fastighetskontoret över till Outlook 2007, tidigare använde vi GroupWise. Maria från Timefinder höll utbildning i att hantera Outlook och bli mer effektiv i sin vardag. Utbildningen var mycket lyckad och vi fick konkreta tips och arbetssätt för att underlätta användningen av Outlook. Jag kan varmt rekommendera utbildningen."
Johan Malmström, IT-samordnare Fastighetskontoret, Stockholms stad
"Tack för ett jättebra föredrag för ett par veckor sedan på TRR! Jag blev verkligen inspirerad av ditt föredrag och framförallt av den genuinitet som du förmedlade i detta ibland kanske inte helt lätta ämne. Det märks att du brinner för det du gör och att du ser ett värde för andra människor att lära sig detta."
Helene, deltagare på seminarium för TRR
"Jag gick kursen i Personlig Effektivitet med Maria från TimeFinder. Kursen har gett mig ett strukturerat sätt att arbeta. Jag känner mig trygg för jag vet att det som ska göras finns inplanerat och jag slipper den gnagande oron att ha glömt saker."
Pia Hill, ABB Robotics
"Tack för användbara tips hur ytterligare struktur kan ge mindre stress. Kan rekommendera utbildningen till andra."
Moa Malviker Wellermark, Ledningsstaben, Landstinget i Östergötland
"Utbildningen i Personlig effektivitet har gett mig värdefulla och handfasta tips om hur man gör sin arbetsdag mer hanterlig, effektiv och framförallt roligare. Jag har lärt mig enkla sätt att hantera tidstjuvar, fått värdefulla råd om vad Outlook kan erbjuda samt kunskap kring hur jag ska lägga upp min arbetsdag för att på så sätt nå min maximala effektivitet! Jag rekommenderar verkligen utbildningen."
Lisa Klockhoff, produktchef ACO Hud
”Utbildningen “Effektivitets Bootcamp” utlovade 10 timmars ökad effektivitet per vecka och jag vill nog påstå att jag faktiskt uppnått detta. Utbildningen gav mig konkreta verktyg och arbetsmetodik som jag har stor nytta utav och som hjälpt mig att få en mycket bättre styrning över min arbetssituation.”
Anders Fohlin, Vice President NASDAQ OMX
"TimeFinder my Lifesaver" (klicka på länken och läs hela brevet)
"Kursen i Personlig Effektivitet & Outlook med TimeFinder och Mia var mycket bra. Den var informativ utan några pekpinnar, lätt att förstå och intressant presenterat. Jag kan rekommendera kursen till andra."
Pernilla Tichadou, Personaladministratör Aktualitetsavdelningen TV4.
"Efter kursen med Maria och Timefinder för vår ledningsgrupp, där vi fick lära oss att använda Outlook optimalt och planera med hjälp av Outlook, har vi fått en dramatiskt högre kvalitet och precision på de projekt och aktiviteter vi genomför. Väsentligt färre missade "deadlines" och en god ordning som nu börjar genomsyra hela företaget."
Thomas Hagström, VD Svensk Krisledning
“På bara en enda dags utbildning har Maria hjälpt mig skapa ny ordning på min arbetstid. Hon kom väl förberedd och anpassade utbildningen efter mina personliga behov. Jag har äntligen förstått hur jag kan få tiden att räcka till – och dessutom få lite över. Då jag tidigare försökt att göra allt på en gång, med tron att det var enda sättet, har jag nu en helt ny effektivitet i att göra en sak i taget – utan att känna mig stressad! Eftersom jag själv är konsult kommer det dessutom direkt att påverka lönsamheten i mitt företag. Maria är en varm person med stor kompetens, som jag varmt rekommenderar.”
Carin Lindewall, copywriter/konceptutvecklare på Daytona samt ägare av Krimskrams
"Vi på avdelning Miljö o Teknik på Exploateringskontoret valde Timefinder för att under 2 utbildningstillfällen lära oss effektivare rutiner för möteshantering, och för personlig effektivitet. Så här i efterhand kan vi konstatera, att det gav flera "aha"-upplevelser som nu är till daglig nytta i vårt arbete, och vi har också fått en gemensam begreppsbild kring dessa frågor på kontoret. Utbildningarna har mer än väl motsvarat våra förväntningar."
Lars Yllenius, Byggprojektledare Enhetschef Exploateringskontoret Stockholms stad
"Maria är en schysst föreläsare som gör ämnet intressant utan att värdera ineffektivitet som något ont. Snarare betonar hon vitsen med att styra sin tid för att det ska bli någon tid över ... Själv har jag införlivat en rad konkreta råd från Maria, det gör min vardag mer strukturerad och överblickbar."
Elisabeth Thelin, Förvaltningschef Miljö- och byggnadskontoret Sollentuna kommun
”Jag hoppade på Effektivitetsbootcamp med stort engagemang och med en önskan att sluta kolla mejlen hundra gånger om dagen. Med Maria som coach, ett strukturerat arbetssätt och med en förhållandevis lång uppföljningsperiod, fick jag möjlighet att ändra beteende. Jag tränar fortfarande, men har kommit en bra bit i att inte "multi-taska" och kollar numer mejlen enbart ett fåtal gånger om dagen.
Tanken att rensa ut på arbetsplatsen gillade jag! Jag känner mig nöjd och har läget under kontroll, har till och med tid över för att tänka kreativt och ta en kopp kaffe med mina kollegor!”
Viktoria Hilding, HR-specialist Systembolaget AB
”Tack för ditt föredrag på TSN förra veckan, det var "mitt-i-prick" för mig. Nu har jag precis betat av dokumenten på din hemsida och är jätte nöjd. Sedan ska jag kolla mailen för första gången idag, vinner så otroligt mycket tid på att vara disciplinerad med min mail! Fast det visste ju du redan. :-)”
Minna, deltagare på seminarium i effektivt jobbsökande för Trygghetsstiftelsen
”Jag vill tacka dig för en bra kurs på TRR igår, som även var personligt och fint hållen av just dig som föreläsare."
Kristina, deltagare på seminarium i effektivt jobbsökande för Trygghetsrådet
.